Wykrywanie komputera w sieci

Dział w którym możesz poruszyć każdy temat :-).
pouler
Posty: 2
Rejestracja: 01 mar 2016, 17:53

Wykrywanie komputera w sieci

Post autor: pouler »

Witajcie użytkownicy forum,
kolega ma pewien problem a mianowicie dostał wezwanie na komisariat w sprawie udostępniania plików na chomikuj. Tu moje pytanie, ponieważ prosił mnie o poradę.
Są dwie opcje:
1. Można się przyznać i iść na ugodę z kancelarią (reprezentującą zagraniczną firmę). Ktoś z Was się z tym zetknął, ile to może kosztować ??
2. Można powiedzieć, że to nie on i że to ktoś za pośrednictwem jego niezabezpieczonego routera połączył się z netem i logował na chomiku. I tutaj jest moje główne pytanie. Czy ta wersja ma sens i rację bytu ? - da się ją obronić ?

Kolega jest w UPC czyli ma zmienne Ip, ale to chyba dla policji nie bd problemem gdyż dostawca musi przez min 2 lata trzymać dane, kto i kiedy miał jakie Ip - czy jakoś to IP może mu pomóc ?
Czy jeśli wymieni kartę sieciową komputera dzięki czemu zmieni MAC to jeszcze jakoś można go powiązać z chomikiem?
Jak i jest jeszcze inny sposób aby się zabezpieczyć przed wykryciem, że to on?

Z góry dzięki za pomoc, ale o prawdziwe i potwierdzone informacje. Bez niepewnych rad.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
steo
Posty: 173
Rejestracja: 30 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Universe

Re: Wykrywanie komputera w sieci

Post autor: steo »

Powiedz "koledze", że na jego miejscu ściemnianie tylko pogorszy sprawę. Policja (i nie tylko :mrgreen: ) ma dostęp do tego, co się dzieje/działo, sprawdzi u dostawcy - łopatologicznie mówiąc. Jak już dał się złapać to nie ma co kombinować. :)
Obrazek
Obrazek
Jak to się mówi... Z debilami nie dyskutuję. Ale trzeba z kimś rozmawiać? ~steo
Kenjin
Ekipa HEP
Posty: 122
Rejestracja: 04 sty 2016, 22:10

Re: Wykrywanie komputera w sieci

Post autor: Kenjin »

No niestety teraz to już musztarda po obiedzie. Już mają jego IP powiązane z jego osobą i z uploadowaniem nielegalnie plików, zmiana kart sieciowej nic nie da gdyż dowody, że wtedy to był on już istnieją. Jakby twój kolega był elitarnym hakerem, mógłby próbować wykraść posiadane, przez nich logi albo włamać się do chomikuj.pl i je wymazać... :P

Nie mam doświadczenia w takich sprawach, ale ja na jego miejscu poszedłbym na ugodę, ew. jak stać go na prawnika to próbował walczyć na drodze prawnej i udowodnić że nie robił nic złego. A na przyszłość nie uploadować nielegalnych plików albo robić to z anonimowych połączeń.
pouler
Posty: 2
Rejestracja: 01 mar 2016, 17:53

Re: Wykrywanie komputera w sieci

Post autor: pouler »

To, że Policja ma dostęp do logów na chomiku i do danych z UPC to wiadome. Ale przecież chomikuj widzi przecież tylko IP, które "wychodzi" z routera. Skoro kolega miał otwartą sieć jak w MC Donaldzie to każdy mógł tam wejść i się logować z tej sieci - np sąsiad ? Komputer jest jakoś powiązany z routerem ? Tz czy jeśli w sieci domowej będzie 5 komputerów i 4 telefony to istnieje możliwość sprawdzenia z którego kompa były logowania ? Bo mi się wydaje, że tu chodzi tylko o publiczne IP.
Kenjin
Ekipa HEP
Posty: 122
Rejestracja: 04 sty 2016, 22:10

Re: Wykrywanie komputera w sieci

Post autor: Kenjin »

Tak chodzi o publiczne IP. Ale jak udowodni, ze to nie byl on tylko ktos inny od niego z domu? Tak jak pisalem skoro wiedza ze to syszlo od niego z domu to pozostaje juz tylko walka na drodze prawnej.
Awatar użytkownika
steo
Posty: 173
Rejestracja: 30 kwie 2015, 15:05
Lokalizacja: Universe

Re: Wykrywanie komputera w sieci

Post autor: steo »

A hasło do chomika na którego on logował się wcześniej też ten ktoś miał? Logował(eś) się na to konto wiele razy wcześniej, więc sprawa jest jasna.
Obrazek
Obrazek
Jak to się mówi... Z debilami nie dyskutuję. Ale trzeba z kimś rozmawiać? ~steo
ODPOWIEDZ