Książki o malware

Pytania dla zielonych dotyczące bezpieczeństwa.
S7EVE
Posty: 1
Rejestracja: 25 sie 2016, 17:06

Książki o malware

Post autor: S7EVE »

Czołem!

Fakt, pierwszy temat, pierwszy post i już pijawa. Chciałem zwrócić się o pomoc - może tutaj ktoś coś, bo w sumie forum tematyczne.
Mianowicie, aktualnie jestem na etapie pisania inżynierki z informatyki śledczej. Temat jaki sobie wybrałem dotyczy analizy współczesnych zagrożeń malware i aspektów prawnych. Wiedzy trochę na ten temat posiadam, ale to okazuje się nie wystarczać. Jak wszyscy wiemy, czasem po prostu z konieczności trzeba sięgnąć do literatury - ze względu na bibliografię, w której nie mogę umieścić samych linków do artykułów dostępnych w necie.
Wiedza to jedno, ale inżynierka to praca opisowa, nie badawcza... i właśnie w tym problem. Dlatego jak pewnie już się zacząłeś domyślać, czytając tego posta, chodzi o książki.

Okej, teraz pytanie właściwe dla tych, którzy pomyśleli: Too long, not reading -.-

Czy ktoś może kojarzy, czytał, słyszał o dobrych książkach, artykułach naukowych, które poruszają poniższą tematykę?

- Historia malware: wirusy, robaki, trojany i cała reszta...
- Analiza konkretnych zagrożeń (sposób działania, kody źródłowe, analizy wsteczne kodu)
- Materiały, w których poruszono konkretne przypadki włamań i skutki
- Jakieś informacje o odsiadkach, sankcjach, karach, szlabanach za zabawy tego typu
- Wszystko co związane z tematem

Fajnie, jakby pozycje były w miarę aktualne, ale za każdą pozycję z góry dzięki!! Ja postaram odwdzięczyć się listą książek, które uda mi się w sumie zebrać - myślę. że dość ciekawy materiał chociażby na artykuł.

PS. Zdarzało się, że wykładowcy puszczali nam na wykładach wasze filmy z testowania web aplikacji - fajnie przedstawione, więc wypada podziękować ;)
Awatar użytkownika
F3nix
Posty: 332
Rejestracja: 28 kwie 2015, 20:51

Re: Książki o malware

Post autor: F3nix »

1) Hakerzy. Technoanarchiści cyberprzestrzeni + patrz punkt drugi (te starsze pozycje o wirusach, tam chyba były opisy malware teoretyczne) + The Giant Black Book of Computer Viruses
2) Techniki twórców złośliwego oprogramowania. Elementarz programisty - spójrz na spis treści, są też przykłady na FTP za darmo na helionie ale książka chyba słabo polecana.
Jak pisac wirusy- Andrzej Dudek
Jak pisać wirusy i antywirusy” Adam Błaszczyk
3) Może Sztuka podstępu. Łamałem ludzi, nie hasła, Kevin Mitnick. Dosyć znana osobistość
4) Tutaj opierałbym się na ustawie która cała dostępna jest na stronach rządowych, dokładniej poszperałbym w rozdziele o nazwie Rozdział XXXIII Przestępstwa przeciwko ochronie informacji np: w nim Art. 267 kk , poszukał również interpretacji tych przepisów w stosunku do tworzenia malware i infekowania.
5)
Przejrzyj jeszcze to:
http://helion.pl/kategorie/hacking

Uwaga, nie popieram piractwa (chociaż prawo z tego co wiem zezwala na użytek edukacyjny w celach naukowych do pracy badawczej), ale pozycje dwie te starsze z 2 podpunktu racja nieaktualne, ale działanie malware się nie zmienia.

Można jeszcze (bo wiadomo że wszystkiego nie opiszesz), poszukać do biblografii jakiś pozycji z polskiego magazynu hakin9. Wpisz w google np:
Rodzaje wirusów komputerowych Bartłomiej Rudzki, Piotr Modzelewski
Ciężko o coś nowego, bo wszystko zostało już wyczerpane wydaje mi się. Na pewno powinieneś też opisać moim zdaniem w miarę nowe zjawisko czyli Ransomware. Nic więcej do głowy mi nie wpada.

PS: Dzisiaj już nie piszę się aplikacji w pracach inżynierskich?
ODPOWIEDZ