Niepożądany na facebook'u

Dział w którym możesz poruszyć każdy temat :-).
jo_asia
Posty: 1
Rejestracja: 13 sty 2019, 16:00

Niepożądany na facebook'u

Post autor: jo_asia »

[Cześć! Od wczoraj trochę czytam Wasze posty, a także parę artykułów na stronie właściwej, ale że nigdzie nie mam informacji, która mnie interesuje, podanej wprost (jestem babą i niestety tego potrzebuję, bo z informatyki to mało co do mnie dociera), to zapytam tutaj. Od razu zaznaczam, że będzie to pytanie zapewne bardzo naiwne. Jeśli jestem ofiarą włamania na Facebooku, a ten człowiek jedynie czyta wiadomości, które wysyłam, nie robiąc nic więcej, mogę się w tym jakoś zorientować?

Ogólnie, że ktoś mi się kiedyś włamał, to wiem na pewno, bo ta osoba była na tyle nieostrożna i zarazem na tyle rozochocona i rozbawiona faktem włamania i moich obaw z tym związanych, że cytowała moje rozmowy, itd. Poza tym pewnie miałam zainstalowanego jakiegoś keyloggera czy inny tego typu program, bo bardzo dobrze ,,współpracowałam" z tym kimś otwierając wszystkie wysyłane przez niego linki, itp. (Nie byłam wtedy jeszcze świadoma zagrożeń, a jeśli tak, to pewnie typowo uważałam, że mnie to nie dotyczy). Od tego czasu zmieniałam dwukrotnie telefon, więc mam nadzieję, że już tego nie mam, ale - wracając jeszcze do Facebooka. Po tym, jak się zaczęłam orientować, że coś jest jednak nie tak, zaczęłam intensywnie przeglądać ustawienia zabezpieczeń na tymże portalu i dojrzałam, że mam podłączone urządzenie, którego nie powinno tam być, bo się na nim nigdy nie logowałam. Usunęłam je, zmieniłam hasło na FB, na poczcie, wprowadziłam jeszcze weryfikację dwuetapową - tylko niestety zrobiłam na tym telefonie, na którym miałam najprawdopodobniej keyloggera. No ale potem tych zmian jeszcze trochę powprowadzałam (mam na myśli zmiany haseł), również po zakupie tych nowych telefonów. Teraz już nic nie robię, tylko obserwuję. No i - do niedawna występowały jeszcze logowania z ,,nierozpoznanego typu urządzenia" (czy to może stanowić objaw?), zaś teraz, od jakichś dwóch tygodni, nic takiego nie zauważyłam.

Czy jeśli loguję się z komputera i jest on widoczny w tel w historii logowań w momencie zalogowania, a potem po wylogowaniu znika, to jest to normą, czy powinno mnie to niepokoić?

Wcześniej zdarzało się też, że logowałam się np. na komputerze, wylogowywałam się, w historii logowań komputer znikał, a za moment aktywne logowanie telefonu przybierało IP komputera, na którym minutę wcześniej się logowałam. Może to są po prostu błędy aplikacji?

Bardzo proszę o odpowiedź. :)
ODPOWIEDZ