Automatyczne wczytywanie zaufanych ścieżek do wyjątku w antyvirusie.

Tematy dotyczące wszelakich form ochrony i zabezpieczenia komputerów osobistych.
Remix

Automatyczne wczytywanie zaufanych ścieżek do wyjątku w antyvirusie.

Post autor: Remix »

Witam, mam takie pytanie czy istnieje możliwość by przez jakiś skrypt .exe, .bat itp itd było by możliwe wczytywanie do danego antyvirusa białej zaufanej listy. Przykład, posiadam dysk SSD systemowy i dysk HDD z danymi, na dysku z danymi trzymam rożne aktywatory, witaminki, patchery, trial resety oraz nie które aplikacje, programy które nie są zawirusowane, lecz przez antyvirusy takie jak avast, norton, avg czy kaspersky są uznawane jako właśnie zarażone. Teraz po instalacji i przed uruchomieniem wyłączam w antyvirusie ręcznie stałe ścieżki które program ma omijać przy skanowaniu, oraz nie usuwać mi, nie dodawać do kwarantanny. Ale nie raz zdarzy się po formacie, że zapomnę i w zależności który antyvirus albo mi je przenosi do kwarantanny, albo od razu usuwa co już jest skandalem, gdyż muszę z powrotem te rzeczy odzyskiwać. Dochodząc do sedna, da radę wczytywać z gotowego skryptu do danego antyvirusa taką białą listę? Ręczne wpisywanie wszystkiego pokolei jest trochę nudne i czasochłonne, a wczytywanie gotowych ścieżek wcześniej było by bardzo pomocne. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedź. W razie braku zrozumienia proszę pytać, postaram się jeszcze bardziej przybliżyć na czym by to miało polegać.
Awatar użytkownika
steo

Re: Automatyczne wczytywanie zaufanych ścieżek do wyjątku w antyvirusie.

Post autor: steo »

Jeśli dobrze rozumiem, potrzebujesz pliku, który z automatu zrobi 'white list' dla określonych plików? Tak to napisałeś, że zapomniałem początku, gdy czytałem koniec. :D
Obrazek
Obrazek
Jak to się mówi... Z debilami nie dyskutuję. Ale trzeba z kimś rozmawiać? ~steo
Remix

Tak właśnie o to mi chodzi, jestem laikiem raczej w takich sprawach, mógłby ktoś napisać jak by to można było zrobić do avasta, kasperskiego, abg, nortona? Na początku wystarczy do avasta, gdy już bym wiedział jak zrobić to spróbował bym sam do reszty, jeśli np nie dam rady sam mógłbym napisać ścieżki, katalogi i jeśli to nie trudne dla kogoś kto się zna na tym, to by mi mógł to wykonać. No chyba, że idzie zrobić plik, w którym whitelista zrobi się automatycznie do każdego antyvirusa? Np mam zainstalowany avast, plik dodaje whitelist do avasta, resztę pomija gdyż nie są zainstalowane. A w przypadku zainstalowania 2-3 dodaje automatycznie do 3. Czekam na instrukcję. I pozdrawiam wszystkich z tego świetnego forum ;)
Awatar użytkownika
steo

Po co utrudniać sobie życie? Nigdy nie miałem zainstalowanego antywirusa (gdy miałem Windows'a). Wystarczy umiejętnie obchodzić się z internetem. Raz na jakiś czas z płytki robiłem skan. Na Twoim skromnym miejscu usunąłbym zwłaszcza Avasta (to głównie ikonka, która zamula komputer...) w piguły.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
F3nix

Post autor: F3nix »

Lepiej skonkretyzować najpierw do jednego antywirusa i pobadać. Kilka lat temu jak się bawiłem to Avast trzymał niektóre ustawienia w swoich plikach (chyba nawet były to pliki .ini) i podczas próby ich modyfikacji normalnie z poziomu systemu plików/programowo krzyczał alarmem że coś nie tak z konfiguracją jego się dzieje. W sumie fakt, byłby to prosty bypass antywirusa każdego i domyślam się że antywirusy raczej monitorują rejestr który do nich należy i pliki...
Remix

Ja właśnie nie korzystam z antyvirusów, korzystam za to z modowanego systemu win7 który posiada parę rzeczy które antyvirusy wykrywają jako virus i usuwają. Mimo, że sam nie mam antyvirusa, to stawiam ten modowany system innym, a oni jako taki szary człowiek instalują właśnie avasty itp i potem usuwa im re rzeczy dodane w modzie :)

Oto lista:

Foldery:
C:\Windows\Components
C:\Windows\clr

Pliki:
C:\Windows\System32\**
- sysdeleting.exe
- shutdown1.exe
- Restart_Explorer.cmd
- clear.exe
- cleanup.exe

Spróbowałby ktoś czy da radę by plikiem automatycznie dodawało je do avasta to whitelist?
Awatar użytkownika
steo

1. Osłony w czasie rzeczywistym -> Monitorowanie zachowań -> Ustawienia zaawansowane -> Zaufane procesy - wyłączy komunikaty dla danego pliku
2. Osłony w czasie rzeczywistym -> Osłona systemu plików -> Ustawienia zaawansowane -> Wykluczenia - wyklucza monitorowanie zachowań plików
3. Ustawienia -> Wykluczenia - nie będzie wykrywał przy skanowaniu

Nie widzę sensu bawienia się w jakieś pliki wykonywalne. Dodać do wykluczeń i będzie śmigać.
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
F3nix

Post autor: F3nix »

Ale on pewnie instaluje masowa ilość systemów operacyjnych. Hmm, to może rozwiązaniem dla Ciebie będzie zainstalowanie raz systemu i oprogramowania podstawowego wraz z konfiguracją i utworzenie obrazu systemu/klonu partycji i z niego stawianie innym systemu gotowca już skonfigurowanego.
Remix

Ok dobra, doszedłem do wniosku, że nie ma to sensu (wczytywanie ustawień) więc temat można zamknąć/usunąć. Dzięki za odpowiedzi! Pozdrawiam
ODPOWIEDZ