Zabezpieczenie się

Pytania dla zielonych dotyczące bezpieczeństwa.
Pablo079
Posty: 4
Rejestracja: 24 lip 2016, 23:06

Zabezpieczenie się

Post autor: Pablo079 »

Witam,
Jak się dobrze zabezpieczyc na wypadek zarekwirowania sprzętu?
1. Czy zaszyfrowany dysk wystarczy? Jeśli tak to co polecacie?
2. Co sądzicie o zabezpieczeniu hasłem WD My Passport Ultra - w specyfikacji jest, że zabezpieczenie hasłem szyfruje dysk.
3. Po co policji modem, co może z niego wyczytać?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
F3nix
Posty: 332
Rejestracja: 28 kwie 2015, 20:51

Re: Zabezpieczenie się

Post autor: F3nix »

1) Szyfrowanie całego dysku systemowego nośników i nie przechowywanie w postaci jawnej kluczy odzyskiwania (np: wydrukowanych w szafie). Przykładem może być program TrueCrypt opisany już na blogu. Nie masz w Polsce obowiązku udostępniania hasła/kluczy. Bez analizy Twoich danych jesteś tylko świadkiem. Hasło musi być długie i w miarę skomplikowane "nie słownikowe".

2) Wedle specyfikacji dysku który wymieniłeś Pablo079 nośnik ten używa sprawdzonego sprzętowego szyfrowania AES 256 bitowego. Jeżeli zostało dobrze zaimplementowane, a ja tego nie wiem to zapewnia on bardzo wysoki poziom zabezpieczenia Twoich danych. Nadal pozostaje kwestia z punktu 1. Pamiętaj, że jak robisz kopie zapasowe w chmurze to służby mogą poprosić serwis o ich udostępnienie (wedle polityki danej usługi nie zawsze na to pozwolą).

3) Pół żartem pół serio... mogą łączyć się nim z siecią Internet. Nie do końca rozumiem pytania, ale mogą z modemu wyczytać IMEI. Nie do końca też oni mogą to zrobić, a operator telefonii komórkowej. Jest to identyfikator UNIKATOWY w skali światowej. Łącząc się z siecią zostawiasz operatorowi logi o godzinie, IMEI itd. Dzięki temu służby łącząc pewne zebrane informacje mogą potwierdzić sobie, że dana osoba jest tą samą.

Jak się zabezpieczyć przed Policją? Po prostu nie popełniać przestępstw, to najlepsza opcja. :-)
Pablo079
Posty: 4
Rejestracja: 24 lip 2016, 23:06

Re: Zabezpieczenie się

Post autor: Pablo079 »

Bardzo dziękuję za konkretną i wyczerpującą odpowiedź :-)
Awatar użytkownika
F3nix
Posty: 332
Rejestracja: 28 kwie 2015, 20:51

Re: Zabezpieczenie się

Post autor: F3nix »

Co do modemu i anonimowości bo dopiero teraz na to od tak sobie wpadłem. Wiesz, że będzie obowiązek w Polsce rejestracji kart SIM nawet na kartę?

Teraz niektórym małoletnim przestępcą może być trudniej. :lol:
Pablo079
Posty: 4
Rejestracja: 24 lip 2016, 23:06

Re: Zabezpieczenie się

Post autor: Pablo079 »

Od poniedziałku wszedł obowiązek rejestracji kart SIM :-(
Ale tak jak mówisz, to utrudnienia tylko na papierze bo jak ktoś chce zarejestruje na kogoś lub na "dowód kolekcjonerski".
Adresy w tych rejestracjach to bedzie fikcja - nowe dowody nie mają adresu wiec podajesz co chcesz...
Służby ustalą po PESELU jeśli meldunek masz aktualny a jeśli nie...
Zresztą od 2017 opłaty roamingu mają być w całej UE takie same zatem nie będzie różnicy w kosztach, można będzie kupić kartę SIM w Chechach bez rejestracji i używać w PL :-)
Awatar użytkownika
F3nix
Posty: 332
Rejestracja: 28 kwie 2015, 20:51

Re: Zabezpieczenie się

Post autor: F3nix »

Ciekawe jak jest z kartą "darmowego interneto" AERO2 obecnie... :D
Pablo079
Posty: 4
Rejestracja: 24 lip 2016, 23:06

Re: Zabezpieczenie się

Post autor: Pablo079 »

Też musi być przypisana personalnie do osoby.
ODPOWIEDZ